Jak należy rozsiewać nasiona?

Pszenica jest najpopularniejszym ze zbóż i tylko na terenie Europy jej uprawa wynosi aż 47%. Zboże to potrzebuje wysokiej jakości gleby. Bardzo duże posiada również wybór stosownego przedplonu, czyli rośliny, która obrasta pole przed zasianiem na nim tzw rośliny następczej. W przypadku pszenicy super sprawdzają się te z rodziny strączkowatych i oleistych. Materiał siewny należy odpowiednio wcześniej dobrze przygotować, m.in. zabezpieczyć przed możliwą łamliwością w późniejszym czasie.

Jak siać nasiona? Pierwsza zasada mówi, by plony nie zostały w późniejszym czasie gęsto rozmieszczone. Nasiona będące w ziemi za siebie muszą walczyć o dostateczną ilość wody i inne składniki odżywcze (co jest utrudnione na przykład w w czasie suszy). Ponadto ciasne umiejscowienie wyrobu siewnego przyczynia się do powstania wielu chorób oraz dodatkowo znacznie ogranicza równomierny dostęp światła do łanu. Jeżeli termin wysiewu zbóż z określonych powodów się opóźnił, ilość nasion trzeba troszeczkę powiększyć (mniej więcej 10-20% więcej niż wskazuje norma wysiewu w standardowym terminie). Siew zbóż, a zwłaszcza pszenicy zazwyczaj powinien odbywać się na głębokość od 2 do czterech cm. Odległość między rzędami musi zaś wynosić 8-15 cm.

Pszenica jest rośliną wymagającą i pomimo to uprawa pszenicy na nasiona nie należy do skomplikowanych, to w ostatnich latach posiada na nią wpływ dużo czynników, a przede wszystkim: szybkie i gwałtowne zmiany warunków atmosferycznych a także duże wahania temperatur, których kilkanaście lat temu nie doświadczaliśmy w aż tak bardzo dużym stopniu

Czytaj więcej: uprawa jęczmienia jarego

Może Ci się również spodoba

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *