Należy dbać o architekturę miejską.

Nowoczesne ośrodki miejskie mają wyjątkowo zróżnicowaną architekturę. Przede wszystkim posiadają wyjątkowo dużo obiektów, jakie stoją już od kilkunastu lat a ich zewnętrzny wygląd jest ciągle taki sam.

W ogromnej liczbie przypadków są symbolem dla mieszkańców, ale niektóre budynki z chęcią przeznaczyliby do wyburzenia.

Architektura miast jest jednak również wyposażona w nowoczesne bloki, nowoczesne osiedla strzeżone, piękne szklane biurowce przeznaczone do wynajęcia przez korporacje, oraz niesamowite apartamentowce, które są eleganckie a jakie kupują tylko najbogatsi. W aglomeracjach jednakże przeważa ta starsza architektura. Nawet w młodszych miastach, które nie posiadają nawet 100 lat, albo ledwo tą liczbę przekroczyły widać więcej obiektów starszych niżeli tych niedawno postawionych. Jeżeli chodzi o aglomeracje to ich rozwój zależy od działań mieszkańców. Obywatelski budżet powoduje, że mieszkańcy mają nowe projekty na dokonanie zmian w aglomeracjach, które ułatwią życie lub uatrakcyjnią wybraną okolicę, przykładowo przez tworzenie parków czy placów zabaw. Zmiany w ośrodkach miejskich następują również ze względu na poszerzoną komunikację indywidualną i miejską.

Bardzo duża liczba aut wymaga dostosowania osiedli i biur czy bloków pod osoby, które chcą parkować, lecz także do osób niepełnosprawnych ruchowo, rodziców, którzy chcą przemieszczać się z malutkimi dziećmi w wózkach. To istotne sprawy podczas planowania nowych budynków. Budynki te muszą być dostosowane do wymagań osób, jakie nie zawsze mogą się same poruszać. Jest jeszcze jedna kwestia, na którą powinno się zwrócić uwagę gdy się projektuje danego miasta. Ludzie coraz to chętnej poruszają się na rowerze, na hulajnogach manualnych oraz elektrycznych, dlatego też niezbędne są ścieżki rowerowe, wystarczająco szerokie chodniki, i stojaki na rowery. W większości sytuacji zdarza się, że nie mamy gdzie postawić naszego roweru i wtedy jesteśmy zmuszeni poszukiwać czegoś do zabezpieczenia naszego roweru co nie do końca może podobać się innym ludziom, na przykład przypięcie roweru do lampy może być dla kogoś problematyczne. Stojaki na rowery muszą być tak ustawione, ażeby nie przeszkadzały przechodniom oraz ludziom poruszającym się własnymi autami. Miejska architektura to nie tylko osiedla oraz budynki, ale też tak zwana mała architektura. Należą do niej także pojemniki na sól i piasek, lecz też ławki, dzięki którym dzieci z dziadkami mogą usiąść w parku, kosze na śmieci, które ułatwiają zachowanie czystości miasta. Należą do nich też donice, które ozdabiają ulice miasta.

Zrobione są one w większości z betonu, ażeby utrzymywały się długi okres czasu. Popularne w tej grupie są na stałe umocowane stoły do pingponga. Warto też dodać co nieco o słupkach, które posiadają różne zadania, na przykład blokowanie chodników przed parkowaniem samochodów. Im solidniejsze elementy małej architektury tym lepiej, ponieważ częstokroć wystawione są one na działalność osiedlowych wandali, którzy nie szanują własności publicznej. Co więcej muszą być też odporne na działanie warunków atmosferycznych, np. śniegu lub deszczu. Warto bardzo dbać o architekturę miejską.

Może Ci się również spodoba

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *